Agroturystyka
"Urocze miejsce"
Warto zobaczyć

translate.google.com: EN DE FR RU IW SK CS IT SP



Dąb Bolko - 500-letni dąb szypułkowy, pomnik przyrody, rosnący w pofolwarcznym parku w miejscowości Hniszów w gminie Ruda-Huta (województwo lubelskie).Bolko jest jednym z najstarszych dębów w Polsce. Ma 23 m wysokości, a jego obwód wynosi 8,62 m.



Festiwal Trzech Kultur – cykliczna impreza odbywająca się we Włodawie, mająca na celu upamiętnienie wielokulturowej historii tego miasta.

Na Festiwalu Trzech Kultur gościli tacy artyści, jak André Ochodlo, Grupa Rafała Kmity, Alicja Majewska,Włodzimierz Korcz, Wiktor Zborowski, Marian Opania,Laura Łącz, Edward Linde-Lubaszenko, Bente Kahan,Alosza Awdiejew, Krzysztof Kolberger, kantor Symcha Keller, chór Trzecia Godzina Dnia z solistką Natalią Niemen, The Cracow Klezmer Band, Kroke, Max Klezmer Band, prawosławny chór Oktoichz Wrocławia, Chór Zespołu Muzyki Cerkiewnej z Warszawy pod batutą ks. Jerzego Szurbaka, Poznańskie Słowiki, Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", Lubelski Teatr Tańca,Justyna Steczkowska, Anna Szałapak i wielu innych.

 


W odległości ok 15 km znajduje się miasto Chełm. Położone jest na południowy wschód od Lublina, na północ od Zamościa oraz na południe od Białej Podlaskiej, w odległości 25 km od granicy z Ukrainą. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Miasto jest położone na jedynych swojego rodzaju w Europie Środkowej glebach kredowych i wyróżnia się bogatą historią styku trzech kultur polskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

 


Niewątpliwą atrakcją Chełmapodziemia kredowe – zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Z podziemiami związane są legendy, podania i baśnie.





Pobliskie miasto Włodawa jest jednym z niewielu miast, w którym od wieków w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini oraz Żydzi (którzy do II wojny światowej stanowili 60% ludności ówczesnego miasta). Tradycję trójkulturowości upamiętnia i kultywuje coroczny Festiwal Trzech Kultur (kultur: żydowskiej, polskiej i ruskiej, związanych z trzema religiami: judaizmem,katolicyzmem i prawosławiem). W okresie zaborów Włodawa leżała początkowo w zaborze austriackim, dopiero potem została włączona do rosyjskiego.Polecamy także: Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

 


Sobibór - Hitlerowski Obozu Zagłady - budowa obozu rozpoczęła się w marcu 1942.Obóz powstał przy małej stacji kolejowej Sobibór, 5 km od wschodniej granicy Generalnego Gubernatorstwa. Pierwsze transporty zaczęły docierać w maju 1942.Sam obóz zajmował z początku obszar ok. 12 ha, a po rozbudowie ok. 60 ha.



Rzeka Bug jest wciąż dzika, nieuregulowana. Unikatowa przyroda terenów nadbużańskich niedotknietych cywilizacją, przyciąga wszystkich miłośników prawdziwej natury.


Ciekawostką jest fakt, że gdyby za dopływ uznawać rzekę, która do momentu połączenia z inną ma mniejszą długość, to Wisła okazałaby się dopływem Bugu (długość Bugu i Bugonarwi powyżej połączenia z Wisłą jest większa).Bug powszechnie uważany jest za niebezpieczną rzekę a to ze względu na występujące w nim miejscami tzw. "podwójne dno" oraz częste wiry rzeczne groźne dla pływaków. Licząc długość rzeki od jej źródła do ujścia do Bałtyku liczy 1213 km.




Zarząd Oddziału PTTK we Włodawie oraz Wójt Gminy Ruda-Huta organizuje od kilku lat w połowie sierpnia spływ kajakowy „Bugiem i Uherką na Bolkowanie” granicznym odcinkiem Bugu od Hniszowa do ujścia Uherki oraz fragmentem Uherki od ujścia do Siedliszcza. Oprócz przyjemności pokonania urokliwego odcinka granicznego Bugu, turyści na zakończenie spływu mogli odpocząć przy ognisku i uczestniczyć w festynie przy pomnikowym dębie Bolko w Hniszowie.